My, kresťanskí demokrati, si uvedomujeme, že v súčasnej situácii nejestvuje dôležitejšia úloha ako obnoviť naše spojenie s voličmi. Chceme sa vrátiť k svojmu národu. Vieme, že to nie je to úloha manažérska, ani otázka lepšej mediálnej komunikácie, je to v prvom rade úloha politická. K svojmu národu sa znovu priblížime iba ak dokážeme zmeniť svoju politiku.
Po prvé sa táto zmena politiky bude týkať každodenných životných potrieb ľudí na Slovensku. Chceme sa rozísť s mentalitou podnikateľských strán, do ktorých závesu sme sa dostali, a chceme sa oprieť o kresťanské sociálne učenie. Po druhé sa zmena našej politiky bude vzťahovať na občianske práva ľudí na Slovensku. Chceme, aby znovu pocítili, že majú moc pod kontrolou oni, a nie rozličné nevolené skupiny. Pustíme sa do nového zápasu o demokraciu. Po tretie sa zmena našej politiky bude dotýkať postavenia nášho národa v Európe. Veľké premeny, ktoré sa dejú v súčasnom svete a v Európskej únii, vyžadujú smelú a novú politiku. A napokon po štvrté sa zmena našej politiky musí dotknúť i samotného KDH. Vyše štvrť storočia sme presviedčali národ o potrebe veľkých spoločenských premien. Musíme mať preto odvahu a ochotu reformovať i seba.
Úspech KDH závisí predovšetkým od toho, čo budeme hovoriť a čo budeme robiť. Chceme, aby to bolo k témam, z ktorých vyrastá naša súčasná realita. Preto náš akčný program obnovy KDH predstavuje týchto dvadsať dva bodov (priorít):
I. Životné potreby ľudí
- Práca. Chceme, aby sa starosť o vytváranie príležitostí, aby ľudia mohli dôstojne pracovať stala najvýraznejšou veľkou témou politiky KDH. Výzva pápeža Františka zabezpečiť prácu pre každého je naším dlhodobým zámerom.
- Majetkové nerovnosti. Otvoríme aj ďalšiu veľkú tému znižovania rastúcich a neodôvodniteľných majetkových nerovností.
- Ekonomické postavenie rodiny. Tému rodiny neopustíme. Ale začneme klásť oveľa väčší dôraz na jej ekonomické postavenie. Preto budeme podstatne viac energie venovať našej sociálnej a ekonomickej politike. Oceníme v nej aj úlohu a námahu matiek, vrátane návratu k možnosti skoršieho odchodu do dôchodku. Zdôrazníme potrebu výstavby nájomných bytov pre rodiny v masovom rozsahu.
II. Nový zápas o demokraciu
- Zmena volebného systému. Začneme politický zápas za priamu voľbu parlamentných poslancov. Väčšinový volebný systém zmení postavenie politických strán v spoločnosti a zabezpečí rovnomerné zastúpenie regiónov v parlamente.
- Program obnovenia dôvery v demokratické princípy. V prvom kroku v ňom otvorene rozkreslíme, ako pri uplatňovaní formálne demokratických pravidiel sebecké záujmy (oligarchov, médií, a rozličných nevolených skupín, či dokonca jednotlivcov) deformujú podstatu demokracie tak, že prestáva byť vládou ľudu. V druhom kroku navrhneme konkrétne opatrenia proti ovplyvňovaniu politiky z pozadia a celkovej skorumpovanosti našej spoločnosti.
- Obrana verejného záujmu. Budeme zdôrazňovať, že verejný záujem má prednosť pred záujmami skupín a jednotlivcov. Súčasťou tejto témy je i rozhodný boj so všetkými formami korupcie.
- Referendum. Chceme podstatne rozšíriť možnosť občanov rozhodovať o verejných veciach priamo, v ľudovom hlasovaní.
III. Naše postavenie v Európe
- Posilňovanie európskej identity. Bez európskej identity by myšlienka spoločnej Európy nemala žiaden základ a zmysel. Ona je základnou hodnotou našej európskej politiky. Budeme sa o ňu biť, aby sme tu v Európe o ňu neprišli, ani vlažnosťou, ani nedostatkom viery v ňu, a ani falošnou požiadavkou tzv. politickej korektnosti. A budeme zdôrazňovať, že každý, kto do Európy prichádza, bude povinný túto identitu rešpektovať.
- Posilňovanie legitimity európskych inštitúcií. Začneme veľký zápas o to, aby Európska únia v spoločných veciach zverila skutočnú moc Európskemu parlamentu. Lebo je to jediný európsky orgán, ktorý je priamo volený občanmi všetkých európskych štátov. Jemu by sa mala zodpovedať Komisia ako skutočná európska vláda.
- Európsky bezpečnostný systém. Navrhneme vybudovať komplexný systém kolektívnej európskej bezpečnosti, ktorého cieľom bude doplniť NATO (predovšetkým v oblasti nevojenských ohrození, ktoré zmluva o NATO nezahrňuje) a výhľadovo v prípade potreby bude môcť Severoatlantickú alianciu aj nahradiť.
- Program posilňovania dôvery občanov Slovenskej republiky voči Európskej únii. V podmienkach rozličných dezinformačných kampaní považujeme za dôležité, predložiť občanom súhrn argumentov a faktov, ktoré preukážu, že i napriek chybám a slabostiam Európskej únie, je pre Slovensko (i pre všetky jej členské štáty) lepšie byť v Únii, ako mimo nej. Súčasťou tohto programu budú aj požiadavky na odstránenie zlých, škodlivých, lobistických a nezmyselných európskych noriem. Osobitne intenzívne budeme pracovať s našimi funkcionármi na úrovni vyšších územných celkov a obcí, aby sme im pomohli orientovať sa v meniacich sa podmienkach zahraničných a európskych vzťahov (migranti, zmrazené konflikty, prenasledovanie kresťanov, liberalistické tendencie v EÚ, rozdiel v podmienkach pre štúdium a prácu v zahraničí a u nás).
- Jasné stanovisko k migrácii. Ako kresťania i ako demokrati sme povinní v tejto politickej téme zaujať jednoznačný postoj podporujúci politiku integrácie. To ale neznamená, že bez podmienok. Ľudí, ktorí v núdzi prichádzajú, sme ochotní prijať, ale máme právo od nich požadovať, aby rešpektovali našu identitu, a aby sme im stanovili pravidlá pre to, ako sa budú povinní správať. A i vykonateľné sankcie pre prípad, ak sa takto správať nebudú. K tým pravidlám by mala patriť aj istá miera povinnosti pracovať.
- Odstraňovanie rozdielov v životných podmienkach „starých“ a „nových“ členských štátov. Čím rýchlejšie sa budú vyrovnávať rozdiely v životnej úrovni členských štátov Európskej únie, tým rovnomernejšie sa celkom prirodzene bude vyvíjať a rozptyľovať nápor ľudí, prichádzajúcich do Európy.
IV. Reforma KDH
- Znovu získať dôveru voličov. Ukážeme občanom, že KDH im má čo ponúknuť aj v konkurencii iných strán označujúcich sa za kresťanské.
- Dôsledná obnova KDH sa musí začať zdola. Budeme chodiť po regiónoch, oslovovať ľudí a hlavne načúvať ľuďom. Oni sa musia stať inšpiráciou pre obnovené KDH, oni stanovia priority politiky KDH, podľa ich ťažkostí.
- Revitalizácia. Dáme príležitosť každému, kto sa chce angažovať a niečo pre spoločnosť v duchu kresťanskodemokratických postojov aj urobiť. Chceme neustále pozývať a podporovať ľudí pri angažovaní sa v politike.
- Miestne snemy. Zavedieme inštitút miestnych snemov, na ktorých sa budú môcť zúčastňovať všetci členovia KDH na miestnej úrovni.
- Vrátime sa k myšlienke hnutia. Navrhneme zavedenie kolektívneho členstva, ktoré by jestvovalo popri individuálnom členstve v KDH. Štatutár asociovanej organizácie by reprezentoval svoju organizáciu na pôde KDH.
- Splnomocnenci pre regionálne a komunálne voľby. Navrhneme, aby takíto splnomocnenci administratívne dohliadali na prípravu volieb do regionálnych a miestnych samospráv. Splnomocnencov ustanoví predsedníctvo KDH.
- Získavať mladých ľudí. K našej politike budeme osobitne intenzívne pozývať mladých ľudí. A budeme ich aj systémovo vzdelávať v otázkach politiky a ovplyvňovania spoločnosti v duchu evanjeliových zásad, naučíme ich komentovať dianie v politike, najmä na sociálnych sieťach a komplexne ich pripravíme na politický zápas.
- Hľadať a získavať odborníkov a mienkotvorné osobnosti. Nechceme z nich za každú cenu utvárať osobitné formálne štruktúry, ale chceme, aby boli pripravení pôsobiť pri presadzovaní praktickej politiky.
- Spolupráca s médiami. Vytvoríme plán mediálnej komunikácie KDH s národom.
Sme presvedčení, že ak sa pri plnení tohto akčného plánu budeme opierať o svoje presvedčenie, a budeme svoju politiku koncipovať na obranu ľudí, ktorí potrebujú pomoc, tak nás nezdolajú ani hrozby, ani nebezpečenstvá, a ani volebná prehra.
Naša nádej nie je ilúziou. Nie je snom. Je reálna, ale vyžaduje námahu, tvorivosť a odvahu. Ak budeme, my kresťanskí demokrati, investovať do takéhoto kapitálu, tak nemusíme mať obavu o našu politickú budúcnosť.
Nepochybne sa vrátime!
6.júna 2016