Ide o to, aby sa vrátila dôvera ľudu vo verejný život. Na to nestačí len to, aby sa KDH dostalo do parlamentu. Ba nestačí ani poraziť súčasnú vládnu moc. Ozdravenie spoločnosti závisí od toho, aká bude budúca vláda. Aby priniesla skutočnú zmenu, na to by KDH malo nastoliť dve témy:
Je prirodzené, že ako mimoparlamentná opozičná strana je KDH zajedno s ostatnými opozičnými stranami a i s väčšinou verejnosti a požaduje predčasné voľby. Aby však voľby mohli prinášať skutočnú zmenu, je potrebné zmeniť volebný systém.
Je potrebné vytvoriť politickú silu, ktorá bude rovnakej silovej kategórie ako je ešte Smer. Preto navrhujeme vytvoriť konzervatívny volebný blok, ktorého základom bude KDH a OĽaNO. Jeho súčasťou by mohli byť aspoň symbolicky aj ďalšie menšie konzervatívne politické strany a občianske zoskupenia. Takýto volebný blok by vyrovnal sily s liberálnym táborom, a mal by realistickú šancu na to, aby sa uchádzal o zostavovanie budúcej vlády, ktorá vyvedie Slovensko s mravnej a politickej krízy.
K bodu a)
Bez zmeny volebného systému bude naša demokracia stále stáť na mocných politických stranách, ktoré budú sprostredkovateľkami medzi ústavnými orgánmi a občanmi. Ekonomickým hráčom bude naďalej stačiť, aby dokázali skorumpovať vedenia parlamentných strán, a ich poslancom nezostane nič iné, než to akceptovať, alebo odísť z politiky. Zmena volebného systému musí zaviesť možnosť zvoliť si poslancov priamo. Tak sa vytvorí priamy vzťah zodpovednosti zástupcov ľudu voči svojim voličom. Ide o systémové protikorupčné opatrenie.
Predseda KDH vyšiel pred snemom s iniciatívou zorganizovať petičnú akciu za predčasné voľby. Ak sa KDH rozhodne organizovať takúto petičnú akciu navrhujeme, aby súčasťou petície bola aj požiadavka zmeny volebného systému. Petičná akcia nemusí požadovať referendum o týchto otázkach, pretože je to nepotrebné politické riziko. Nedostatočná účasť v hlasovaní a neplatné referendum by devalvovalo státisíce získaných podpisov. Stačí, ak sa získa značný počet podpisov, napríklad milión, a petičnou akciou sa bude musieť zaoberať Národná rada Slovenskej republiky (povinnosť je nad sto tisíc podpisov).
K bodu b)
Aj keď v súčasnosti dominuje požiadavka ukončiť skorumpovanú vládu Smeru, musíme mať na pamäti, že vo chvíli, keď sa tak stane, bude potrebné, aby sa sformovala politická sila, ktorá skoncuje s takýmto typom politiky. Nestačí sa spoliehať na to, že noví ľudia v opozičných stranách a občianskych zoskupeniach, ktorí sú dnes na tribúnach, nie sú skorumpovaní. Azda nie sú, ale zárukou pre budúcnosť to ešte nie je. Oveľa zásadnejšou zárukou je programové a hodnotové ukotvenie. Je potrebné, aby budúcu vládu zostavovali sily, ktoré vychádzajú z hodnôt, v ktorých zisk a peniaze nie sú najvyššou mierou všetkých vecí. Sily, ktoré budú za dôležitejšie než rast HDP považovať spravodlivosť a dodržiavanie zákonov a aspoň základných morálnych pravidiel. Chceme pritom spolupracovať aj s liberálmi, ktorí zdôrazňujú slobodu. Pretože aj my, kresťanskí demokrati, poznáme hodnotu slobody, hlavne vtedy, keď ju niekto niekomu upiera. Ale vieme aj o zneužívaní slobody ľuďmi bez škrupúľ a ohľadu, ľuďmi, ktorí si nevážia ľudskú prirodzenosť a pri zdôrazňovaní svojej slobody zabúdajú aj na svoju zodpovednosť. Preto si myslíme, že priveľmi liberálna spoločnosť praje viac dravcom ako chráni slabých a ich spravodlivé práva.
V našej slovenskej politickej realite sa sformovala jedna väčšia liberálna politická strana SaS. V zápase so skorumpovanou vládou je našou partnerkou. Ale v budovaní novej spoločnosti po porážke Smeru, bude potrebné, aby vláda viac dbala na konzervatívne hodnoty. Preto je dôležité, aby sa KDH usilovalo o vytvorenie konzervatívneho volebného bloku, ktorý sústredí hlasy kresťanských a občianskych konzervatívnych voličov. A aby tento blok potom mal realistickú šancu bojovať o taký volebný úspech, ktorý mu dá legitimitu viesť budúcu vládu.
Preto návrh predsedu OĽaNO na sformovanie akéhosi SDK II. za súčasných podmienok nepovažujeme za vhodný. Do takéhoto zoskupenia by vstupovala SaS za nenáležito výhodných podmienok. A okrem toho, takýto volebný blok by bol mätúci aj pre mnohých, hodnotovo vyhranených voličov, tak konzervatívnych ako aj liberálnych. Pred dvadsiatimi rokmi, keď vzniklo SDK, bola iná situácia. Dva krát sa do tej istej rieky vstúpiť nedá. Dnešnej situácii by preto oveľa lepšie zodpovedal konzervatívny volebný blok, ktorý by bol pripravený po voľbách spolupracovať s liberálmi v SaS.
Na sviatok svätého Jozefa 2018
Ivan Šimko
predseda akadémie KREDIT